Randles, Peter John

Born 10 June 1923 (Coburg, Victoria)
Died 12 April 2008.
Parents: Peter Alphonsus, Australian Railways Union secretary and chairman State Wages Board, and Irene Florence Hyrons
Marriage: 2 Dec 1950 Mary Pauline Ryan; 4s. 3d.
Occupation: Clerk
Religion: Catholic
Education: St Margaret Mary's, St Ambrose's, Vic. Parade, St Kevin's College, Melbourne University, LLB

Career: Clerk State Savings Bank; Australian Imperial Force 1941-1946, New Guinea, New Britain, Bougainville, gunner; gained law degree after parl.; solicitor Brunswick, partner in firm of Le Grand and Randles, later Le Grand, Randles and Adams; lived West Coburg from 1960; trustee and honorary solicitor local RSL.

Party: Australian Labor Party
Party Note: Joined c1940, secretary North Brunswick branch; left 1955 and joined Anti-Communist Labor (Democratic Labor Party)

House Electorate Start *   End *  
MLABrunswick16 July 1949(b/e)27 May 1955Seat abolished

Other seats contested: Brunswick West 1955, 1958

Inaugural speech

Appointments: Statute Law Revision committee 1952-1955
Condolence speeches - Legislative Assembly


References: Herald 14 June 1949; A 'asian Post 20 Apr 1950; personal information
Initial data source: Browne, G, 'Biographical Register of the Victorian Parliament 1900-84', 1985
Last update: September 2001 (last date the record was checked and updated)

*The Start date for Members elected after 1900 is the date they were elected. The start date for pre-1900 Members is the date they were sworn in.