Michaelis, Sir Archie

Born 19 December 1889 (St Kilda, Victoria)
Died 22 April 1975. (South Yarra. St Kilda cemetery)
Parents: Frederick David, leather merchant, and Esther Zillah Phillips
Marriage: 14 Jan 1920, Sydney, Claire Esther Hart; 3d.
Occupation: Company director
Religion: Jewish
Education: Wesley College and Harrow, England

Career: Served Honorable Artillery Co., Royal Field Artillery 1914-1919, lieutenant Egypt, Aden and Salonika; joined family firm Michaelis Hallenstein and Co., leather merchants 1909,Managingchairman 1948-1965; chairman Associated Leathers Ltd 1949-1965; director Geo. Kinnear and Sons Pty Ltd 1953-1968, Kinnear Ropes (Aust.) Ltd 1954-1968; Kt 1952; president Vic. branch 1945 and chairman Patriotic Funds Council 1947-1951; president Vic. Jewish Advisory Board 1939-1940; v-president Kipling Society, London, and president Vic. branch; member English Public Schools Association, Vic. Association of Jewish Ex-Servicemen; v-president Alfred Hospital 1935-1972; patron St Kilda Welfare Organisation; Rotarian; philanthropist; art collector; several overseas visits; president St Kilda Synagogue.

Party: United Australia Party; Liberal Party; Liberal Country Party
Party Note: United Australia Party secretary and whip 1943, Macfarlan supporter 1945. During 1930s Young Nationalist

House Electorate Start *   End *  
MLASt KildaMay 1932 October 1952Defeated

Appointments: Minister without Portfolio Oct-Nov 1945. Speaker June 1950-Oct 1952. Shorter Working Week committee 1935.
References: Who's Who in Australia 1933-1974; Victoria, 'Parliamentary Debates' 23 Apr 1975, 5299-303; Age 23 Apr 1975; Southern Cross 30 Apr 1975; 'The Michaelis Hallenstein Story 1864-1964', Melbourne, 1964?; West, K., 'Power in the Liberal Party', Melbourne, 1965.
Initial data source: Browne, G, 'Biographical Register of the Victorian Parliament 1900-84', 1985
Last update: 1985 (last date the record was checked and updated)

*The Start date for Members elected after 1900 is the date they were elected. The start date for pre-1900 Members is the date they were sworn in.