Mackenzie, Roderick Alexander

Born 17 October 1933 (Melbourne, Victoria)
Parents: Alexander, storekeeper, and Lillian Williams
Marriage: 8 June 1957 Betty Jackson; 1s. 2d.
Occupation: Plumber, plumbing inspector, technical officer and plumbing consultant
Education: Geelong South, Geelong West, Belmont and Forrest State Schools., Geelong High School, Gordon Institute of Technology

Career: Plumber; plumbing inspector Geelong Water and Sewerage Trust; architectural plumbing designer; technical officer C'wealth Department of Science; plumbing consultant 1974-1979; Royal Australian Air Force National Service 1954; member Aust. Antarctic expeditions 1966,1967, 1968, 1973, 1974; youth club leader Belmont and Highton 24 years; Geelong Jaycee of the year 1967; before parl. president Matthew Flinders Girls' High School Parents and Citizens, Geelong Movement against Uranium mining; member Geelong Environment Council, Aust.-China Society, Aust. Conservation Foundation, Royal A'asian Ornithologists Union; bailiff of Crown Lands; active local sportsman. Awarded Order of Australia Medal 1999, Queen's Birthday Awards, for Services to the Geelong community. Member, HESSE Health Board. Life Member, Voluntary Euthanasia Society, Inverleigh Golf Club. Committee Member, Relatives Against the Intake of Narcotics (RAIN). Australia Antarctic Research Expeditioners Club. Geelong Highland Gathering Chieftain. Committee Member, Order of Australia Assoc.

Party: Australian Labor Party; Independent; Geelong Community Alliance
Party Note: Joined 1971 over Vietnam conscription, president Geelong branch 1973-1974, established Geelong regional office, parl. spokesman on public works 1979-1982. Resigned from party 14 Dec 1987. Formed Geelong Community Alliance, a party of independents in the 1992 state election.

House Electorate Start *   End *  
MLCGeelong5 May 1979 2 October 1992Defeated

Other seats contested: Geelong 1976

Inaugural speech

Appointments: President, Legislative Council 1985-88. Minister of Soldier Settlement Apr-Dec 1982. Minister of Forests and Minister of Lands 1982-83. Minister of Conservation, Forests and Lands 1983-85. Company Takeovers and State Development committees 1979-1982. Social Development Cttee 1991. House Cttee 1985-1987. Library Cttee 1985-1988 (Chairman). Legislative Council Standing Orders Cttee, 1985-1988. Legislative Council Printing Cttee, 1985-1988.


References: Who's Who in Australia 1980-1983; Victorian Parliamentary Handbook; Geelong News 13 Mar 1979; Geelong Advertiser 3 May 1979; Spring Street Digest 28 May 1982; personal information
Initial data source: Browne, G, 'Biographical Register of the Victorian Parliament 1900-84', 1985
Last update: September 2001 (last date the record was checked and updated)

*The Start date for Members elected after 1900 is the date they were elected. The start date for pre-1900 Members is the date they were sworn in.