McDonald [MacDonald], Sir John Gladstone Black

Born 6 December 1898 (Falkirk)
Died 23 April 1977. (Mooroopna. Springvale crematorium)
Parents: Donald, grocer, and Ann Elizabeth Henry
Marriage: 10 Dec 1932, Ashfield, New South Wales, Mary Cosser Trotter; 1s. 2d.
Occupation: Orchardist
Religion: Presbyterian
Education: Camelon, Scotland

Career: Arrived Aust. 1912; widowed mother was first settler Shepparton East, family began farm but lost all stock to drought 1914; Australian Imperial Force 1915-1917, 37th battalion, France, lost lung; successful orchardist Shepparton East and at Cobram, in partnership with brother Roderick as manager until death 1952; director SPC 1939-1970, chairman 1965-1970, defeated 1970 after firm had suffered heavy losses; director Goulburn-Murray TV Company; Kt 1957; president Shepparton Fruitgrowers Association 1924; MCG trustee 1952; office bearer local football association. Shepparton shire councillor 1928-1929

Party: Country Party
Party Note: Whip 1938-1943, leader 1945-1955, opposition leader 1945-1947, 1948-1950, Oct 1952

House Electorate Start *   End *  
MLAGoulburn ValleySeptember 1936(b/e)October 1945 
MLASheppartonNovember 1945 April 1955 

Appointments: Minister without Portfolio June-Sept 1943, Minister of Water Supply and of Electrical Undertakings 18 Sept 1943-2 Oct 1945, Deputy Premier, Minister of Lands, of Water Supply and of Soldier Settlement Nov 1947-Dec 1948, Premier and Treasurer June 1950-Oct 1952, Oct-Dec 1952.
References: Who's Who in Australia 1938-1974; Countryman 4 Sept 1936; Herald 18 Sept 1954, 4 July 1970; Age 25 Apr 1977; Barbor, E., 'They Went Their Way', Traralgon, 1960; Houston, L. G., 'Ministers of Water Supply in Victoria', Melbourne, 1965; Wallace, S., 'Shepparton Shire Reflections 1879-1979', Shepparton, 1979.
Initial data source: Browne, G, 'Biographical Register of the Victorian Parliament 1900-84', 1985
Last update: 1985 (last date the record was checked and updated)

*The Start date for Members elected after 1900 is the date they were elected. The start date for pre-1900 Members is the date they were sworn in.