MacDonald, James David

Born 28 June 1917 (Bathurst, New South Wales)
Died 6 March 1989.
Parents: James David
Marriage: Valdree Mae Drewe; 3s.
Occupation: Company managing director
Religion: Presbyterian
Education: Secondary

Career: Australian Imperial Force 1940-1946, New Guinea and SW Pacific; founded J. D. MacDonald Engineering Company Pty Ltd 1946, chairman and managing director; proprietor Malvern Travel Service; v-president Ashburton RSL; member Ashburton Progress Association committee, Building Industry Consultative Council, William Angliss Trades School Council; president Burwood High School Council; owner 270-hectare horse and cattle stud at Eildon; Victoria Amateur Turf Club trustee and racehorse owner.

Party: Liberal Country Party; Liberal Party
Party Note: Parl. secretary 1955-1976

House Electorate Start *   End *  
MLABurwood28 May 1955 28 April 1967 
MLAGlen Iris29 April 1967 19 March 1976 

Appointments: Chairman of Committees 1969-1970. Public Works committee 1955-1961. House committee 1961-1967. Standing Orders committee 1964-1967. Printing committee 1970-1976.
References: Who's Who in Australia 1955-1977; Eric White Associates Ltd, 'Victorian State Parliamentary and Civic Guide', Melbourne, 1960-74; Herald 24 Sept 1975; personal information
Initial data source: Browne, G, 'Biographical Register of the Victorian Parliament 1900-84', 1985
Last update: 1985 (last date the record was checked and updated)

*The Start date for Members elected after 1900 is the date they were elected. The start date for pre-1900 Members is the date they were sworn in.