McIntosh, Andrew John

Born 05 April 1955 (Melbourne, Victoria)
Marriage: Married, 1 son.
Occupation: Lawyer
Education: Melbourne Grammar 1965-73. BEc 1978 (ANU). LLB 1981 (University of Tasmania). Certificate of Mediation 1998 (Bond University).

Career: Articles and Solicitor, Arthur Robinson & Co., 1982-93. Associate to a Supreme Court Judge 1984. Barrister since 1985. Secretary, Victorian Bar Council 1990-92. Elected Member, Victorian Bar Council 1992-98. Director, Barristers Chambers Limited 1993-99. Memberships: Secretary, Victorian Bar Council 1990-92; Elected Member, Victorian Bar Council 1992-98; Director, Barristers Chambers Limited 1993-99; Council of Box Hill Institute of TAFE 1998-2000; Life Member, Ormond Ski Club Mt Hotham. Interests: bike riding, sailing, bush walking and skiing.

Party: Liberal Party
Party Note: Member, North Balwyn Branch since 1982. Member, Policy Assembly 1996-99. Secretary, Policy Assembly Steering Committee 1998-99. Chairman, Youth Training Program 1998-99. Secretary, Branch Development Committee 1996-97. Member, Constitutional Committee 1997-99. Member, State Strategy Committee 1998-99. Inaugural Editor, 'the Kooyong Liberal' 1997-99. Secretary, Kooyong 200 Club 1997-99. Vice-Chairman, Kew Electorate Council 1996-98.

House Electorate Start *   End *  
MLAKew18 September 1999 29 November 2014

Inaugural speech

Appointments: Opposition Parliamentary Secretary for Infrastructure September 2001-August 2002. Shadow Minister for Industrial Relations August 2002-December 2006. Shadow Attorney-General December 2002-December 2006. Shadow Minister for Scrutiny of Government April-May 2006. Shadow Minister for Police and Emergency Services December 2006-November 2009. Shadow Minister for Corrections and Manager Opposition Business (Assembly) December 2006-December 2010. Shadow Minister for Crime Prevention, Shadow Minister for Freedom of Information and Shadow Minister for Integrity of Government November 2009-December 2010. Minister for Corrections, Minister for Crime Prevention and Minister responsible for the establishment of an anti-corruption commission since December 2010. Committee Service: Law Reform Cttee 1999-2001. Scrutiny of Acts and Regulations Cttee 2003-2006. Drugs and Crime Prevention Cttee 2007-June 2008. LA Standing Orders Cttee 2007-November 2010. Dispute Resolution Cttee 2007-November 2010. Dispute Resolution Cttee, LA Privileges Cttee, LA Standing Orders Cttee since April 2011.


References: Victorian Parliamentary Handbook.
Initial data source: Victorian Parliamentary Handbook, 54th Parliament
Last update: March 2011 (last date the record was checked and updated)

*The Start date for Members elected after 1900 is the date they were elected. The start date for pre-1900 Members is the date they were sworn in.