Little, John Albert

Born 13 October 1914 (Maryborough, Victoria)
Died 25 November 1988.
Parents: John Richard Jeffrey, retail shoe shop manager, and Florence Terry
Marriage: 10 Sept 1938 Ila Elizabeth Clark; 2s.
Occupation: Union official
Religion: Protestant
Education: East Brunswick and Thornbury State Schools.

Career: Boot clicker; president Vic. Boot Trade Employees Fed. 1944-1945, treasurer and full-time union official 1948-1954, Fed. v-president 1949; Trades Hall Council and ACTU delegate 1949-1953; Trades Hall Council representative on Melbourne University Extension Board; visited United Kingdom, Europe, USA 1952 on Commonwealth Bank Industrial Relations scholarship; after parl. newsagent; MCG trustee 1969; racehorse owner; Protestant Sunday school teacher before 1938.

Party: Australian Labor Party; Democratic Labor Party
Party Note: Joined Northcote ALP 1940, secretary Deakin fed. electorate council state executive 1949-1955, president 1953-1954, prominent industrial grouper; left 1955 and joined Anti-Communist Labor (Democratic Labor Party), Democratic Labor Party Legislative Council leader 1955-1958, state leader 1961-1968

House Electorate Start *   End *  
MLCMelbourne North14 August 1954(b/e)20 June 1958Defeated

Other seats contested: Northcote (Legislative Assembly) 1961, 1964, 1967, Batman (fed.) 1962 (b/e), 1963, Higinbotham (fed.) 1966, Senate 1958, 1961, 1964
Appointments: Senator 1968-1974
References: Who's Who in Australia 1955, 1968-1977; Commonwealth Parliamentary Handbook; Herald 7 Aug 1954, 18 Apr 1974; Aust. Democratic Labor Nov 1958; SNP 27 Nov 1967; Australian 29 Aug 1972; Murray, R., 'The Split: Australian Labor in the Fifties', Melbourne, 1972; personal information
Initial data source: Browne, G, 'Biographical Register of the Victorian Parliament 1900-84', 1985
Last update: 1985 (last date the record was checked and updated)

*The Start date for Members elected after 1900 is the date they were elected. The start date for pre-1900 Members is the date they were sworn in.