Kennan, James Harley

Born 25 February 1946 (Melbourne, Victoria)
Died 4 August 2010.
Parents: Harley John, dentist, and Margaret Ward
Marriage: 25 Aug 1969 Janet Alexander; 2s. 1d.
Occupation: Barrister
Education: Scotch College, Melbourne University, LLB (Hons), LLM

Career: Called to Bar 1971; Secretary Vic. Fabian Society 1972-1975, Founding Member Vic. Society of Labor Lawyers 1974, President 1981-1982; Founding Member Fitzroy Legal Service; Chairman Whittlesea Family Service committee 1982- ; Member Lalor High School Council 1982- , Eltham Free Legal Service. Appointed a Queen's Counsel 27 Nov 1987.

Party: Australian Labor Party
Party Note: Joined 1971, Member State Admin Committee 1977-1982, President, Civil Rights and Law Reform Policy and Aboriginal Affairs Committees 1980-1982, Member Industrial Relations Task Force 1982- .

House Electorate Start *   End *  
MLCThomastownJune 1982 23 August 1988 
MLABroadmeadows1 October 1988 28 June 1993Resigned

Inaugural speech

Appointments: Attorney-General 1983-87 and 1990-92. Minister for Planning and Environment 1986-87. Minister for Transport 1987-90. Deputy Premier 1990-92. Minister for the Arts 1990-92. Minister for Major Projects 1991-92. Deputy Leader of the Opposition Oct 1992-Mar 1993. Leader of the Opposition and Shadow Minister for Women's Affairs Mar-Jun 1993. Shadow Minister for Industry and Industrial Relations 1992-93. Legal and Constitutional Committee 1982-1983. Resigned 28 June 1993.
Condolence speeches - Legislative Assembly
Condolence speeches - Legislative Council


References: Who's Who in Australia 1983; Victorian Parliamentary Handbook; Age 7 & 9 Sept 1983; Business Review Weekly 17 Sept 1983; Doncaster & Templestowe News 4 Oct 1983; personal information
Initial data source: Browne, G, 'Biographical Register of the Victorian Parliament 1900-84', 1985
Last update: August 2010 (last date the record was checked and updated)

*The Start date for Members elected after 1900 is the date they were elected. The start date for pre-1900 Members is the date they were sworn in.