Hogg, Caroline Jennifer

Born 1942 (Somerset, England)
Parents: A. G. F. Kluht, clerk, and E. C. Kluht
Marriage: Divorced. 1s. 1d. m. June 2003 William Mullane.
Occupation: Schoolteacher
Education: BA (Adelaide University)

Career: Schoolteacher Fitzroy High School 1966-1981 and member branch executive Victorian Secondary Teachers Association; Chairperson Gold Street Clifton Hill State School Council 1978-1982; Trustee Collingwood Children's Farm; Member Collingwood Residents' Association; Founding member Inner Suburban Education Coalition; Life member Fitzroy High School Greek Parents Association; Member Fitzroy High School Council; Director Australian Institute of Political Science; Office co-ordinator to John Cain Oct 1981-Apr 1982; Board Member of Beyond Blue, The National Depression Initiative 2000; Member The Infertility Authority, since 2003; Executive Member Victorian Parliamentary Former Members Association, since 2003; Member Victoria Grants Commission, since 2004; Deputy Chair Cunningham Dax Collection Advisory Committee. Collingwood city councillor 1970-1979, mayor 1978-1979

Party: Australian Labor Party
Party Note: Joined 1966, executive member Collingwood and Clifton Hill branches, secretary immigration and ethnic affairs policy committee 1980-83.

House Electorate Start *   End *  
MLCMelbourne North3 April 1982 17 September 1999Retired

Inaugural speech

Appointments: Minister for Community Services 1985-87. Minister for Education 1987-88. Minister Assisting the Minister for Education with Responsibility for Post-Secondary Education and Minister for Ethnic Affairs 1988-89. Minister for Health 1989-91. Minister for Ethnic, Municipal and Community Affairs 1991-92. Shadow Minister for Agriculture and Rural Affairs and Shadow Minister for the Arts 1992-93. Shadow Minister Assisting with the Arts and Shadow Minister for Higher Education and Training 1993-96. Deputy Leader of ALP in Legislative Council 1990-96. ALP Whip in Legislative Council 1996-99. Prisons Service committee 1983-1984. Social Development Cttee 1982-1985. Legislative Council Electoral Donations and Expenditure committee 1984. Community Development committee 1992-1996. Family and Community Development committee 1996-1999.


References: Victorian Parliamentary Handbook; SNP 11 Dec 1978,12 July 1982; Melbourne Times 7 Apr 1982; personal information
Initial data source: Browne, G, 'Biographical Register of the Victorian Parliament 1900-84', 1985
Last update: August 2001 (last date the record was checked and updated)

*The Start date for Members elected after 1900 is the date they were elected. The start date for pre-1900 Members is the date they were sworn in.