Hannah, Martin

Born 28 February 1865 (Whroo, Victoria)
Died 27 March 1953. (Parkville. Coburg cemetery)
Parents: James Smith, miner, and Elizabeth Irving, both b. Scotland
Marriage: (1) c1886 Elizabeth Ann May; 2s. 2d.; (2) c1921 Jane Elizabeth Satchell
Occupation: Bricklayer and union official
Religion: Presbyterian
Education: Country schools

Career: Alluvial miner; timber worker at Murchison; apprentice bricklayer, Melbourne; after land crash went to Western Australia, organised unemployment conference; returned to Vic., organised building workers strike 1906; secretary Bricklayers Society, Buildling Trades Vigilance committee; president Trades Hall Council, Vic. Socialist League; chairman fed. Tariff Conference of Trades; founding member Women's Suffrage League; advocate for Aust. forestry; organised exhibition of Australian timber May 1918; Orangeman.

Party: Labor; Australian Labor Party
Party Note: First president Political Labor Council, fed. conference delegate, expelled 1910 over membership of Commonwealth Protectionist League, readmitted, lost endorsement 1920 and expelled after winning seat as Independent Labor

House Electorate Start *   End *  
MLARailway OfficersJune 1904 November 1906Resigned
MLACollingwoodDecember 1908 August 1921Defeated

Other seats contested: Bourke (fed.) 1901, Melbourne 1902, Bourke (fed.) 1903, Prahran 1907, Batman (fed.) 1922, Brighton (b/e) 1928
Appointments: Minister without Portfolio Dec 1913. Railways Electrification committee 1912. Royal commission Brick Manufacturing 1913-1914 (chairman).
References: Tocsin 23 June 1904; Melbourne Punch 6 Dec 1906; Herald 27 Mar 1953; Age 28 Mar 1953; Recorder Dec 1976
Initial data source: Browne, G, 'Biographical Register of the Victorian Parliament 1900-84', 1985
Last update: 1985 (last date the record was checked and updated)

*The Start date for Members elected after 1900 is the date they were elected. The start date for pre-1900 Members is the date they were sworn in.