Hamilton, Robert Bell

Born 20 October 1892 (East Melbourne, Victoria)
Died 15 May 1948. (Mornington. Springvale crematorium)
Parents: William, secretary, and Jane Napier Bell, both b. Scotland
Marriage: 18 Dec 1920, Bombay, India, Olive Berry; 2s. 2d.
Occupation: Architect
Religion: Presbyterian
Education: Scotch College

Career: Served 1st Australian Imperial Force, 14th battalion; qualified architect London, Associate of the Royal Institute of British Architects 1920; assistant government architect Bombay, India 1920-1921; in partnership with F. L. Klingender Melbourne 1921-1925; own practice from 1925, designed P & 0 Buildings Collins St; PRAIA; left 34 264. Prahran city councillor 1930-1936, Mornington shire councillor 1940-1948, president 1945-1946

Party: Liberal Party
Party Note: Unendorsed 1945

House Electorate Start *   End *  
MLAToorak10 November 1945 15 May 1948 

Appointments: Library committee 1945-1947. Public Works committee 1947-1948
References: Who's Who in Australia 1947; Victoria, 'Parliamentary Debates' 8 June 1948, 1013-15; Age, Argus 17 May 1948; Aimer, P., 'Politics, Power and Persuasion', Melbourne, 1974
Initial data source: Browne, G, 'Biographical Register of the Victorian Parliament 1900-84', 1985
Last update: 1985 (last date the record was checked and updated)

*The Start date for Members elected after 1900 is the date they were elected. The start date for pre-1900 Members is the date they were sworn in.