Hamer, Sir Rupert James ('Dick')

Born 29 July 1916 (Kew, Victoria)
Died 23 March 2004. (Kew, Victoria)
Parents: Hubert, solicitor, b. England and Elizabeth Anne MacLuckie
Marriage: 4 Mar 1944 April Felicity Mackintosh, 3s. 2d.
Occupation: Solicitor
Religion: Church of England
Education: Melbourne Grammar School, Geelong Grammar School, Melbourne University, LLM

Career: AIF 1940-45, Tobruk, El Alamein, New Guinea, Normandy, helped plan Rhine Crossing, major, ED; CO Victorian Scottish Regiment 1954-58 CMF, admitted Vic. Bar 1940, partner in family law firm Smith & Emmerton, inactive 1968-01; director Gas Supply Co. Ltd, General Foods Corp Ltd, Moulded Products (A'asia) Ltd until 1960s, Nylex Corp. Ltd to 1970, Yorkshire Chemical Co. to 1972; vice-president Swinburne Technical College 1948-72; member Melbourne University Council 1958-70, Royal Children's Hospital 1948-72; vice-chairman Canterbury Citizens Welfare Committee 1958-72; hon. solicitor to Girl Guides Association and three hospitals; president Keep Aust. Beautiful Council to 1981; gov. Eirene Lucas Foundation Ltd; FAIM 1973; MCG trustee 1974-97; council member Melb. Scots 1975- ; chairman Burns Philp T'tee Co (Vic.) 1981- ; director Melbourne Underground restaurant-nightclub 1981-94 , Charles Davis Ltd, F G. Fitzgerald Ltd, 1982-94; chairman Jojoba International Ltd (Qld) 1982- ; vice-chairman Werribee Park 1982-84; Nat. Pres. Save Children Funds (Aust.) 1989-92. Chrmn Greenhouse Action Aust. 1989. Pres. Melb. Internat. Chamber Music Competition since 1988. trustee Yarra Bend National Park since 1975; fellow Trinity College, Melbourne University 1982- ; pres., chrmn 1981-95, Victorian State Opera Board since 1982; pres Victorian College of the Arts 1982-. Chrmn Bd Adv. Data Connection (Melb.) since 1993; Inaug. Patron Regional Parks Network South-West Vic. since 2000. Pres. Nat. Heritage Foundn since 1995, Cancer/Heart Consultative Cl since 1994, Pres. Friends of Royal Botanic Gardens since 1992, Memb. C'wealth Constitutional Commsn 1985-88, Pres, Keep Aust. Beautiful Cl; Chairman, National Institute of Circus Arts since 1999. KCMG 1982; hon. LLD (Melbourne) 1982; AC 1992; hon. DUniv (Swinburne), LLM, FAIM.

Party: Liberal Country Party; Liberal Party
Party Note: Joined South Camberwell branch 1947, before parliamentary member state executive, deputy leader 1971-1972, leader 1972-1981

House Electorate Start *   End *  
MLCEast Yarra21 June 1958 17 March 1971Resigned
MLAKew17 April 1971(b/e)17 July 1981Resigned

Inaugural speech

Appointments: Minister of Immigration, Assistant Chief Secretary, Assistant Attorney-General Sept 1962-July 1964, Minister for Local Government July 1964-Apr 1971, Chief Secretary and Deputy Premier Apr 1971-Aug 1972, Premier Aug 1972-June 1981, Treasurer Aug 1972-May 1979, Minister of the Arts Aug 1972-May 1979, Minister of State Development, Decentralisation and Tourism May 1979-Feb 1981, Mar 1981, Minister of Economic Development Mar 1981. Library and Qualifications committees 1958-1961. Statute Law Revision committee 1961-1962
Condolence speeches - Legislative Assembly
Condolence speeches - Legislative Council


References: Who's Who in Australia 1959-1983, Victorian Parliamentary Handbook; 'Notable Australians', Melbourne, 1978; Sunday Telegraph 24 Sept 1972; Age 28 Apr 1973, 10 Apr 1979, 3 July 1982, 27 Nov 19S2; National Times 28 May 1973, 17 Mar 1979, 31 May 1981, Bulletin 31 Jan 1976; Herald 26 June 1981; Looking Forward, Summer 1984; Hay, P. R., Ward, I. and Warhurst, J., 'Anatomy of an Election', Melbourne, 1979; personal information
Initial data source: Browne, G, 'Biographical Register of the Victorian Parliament 1900-84', 1985
Last update: March 2004 (last date the record was checked and updated)

*The Start date for Members elected after 1900 is the date they were elected. The start date for pre-1900 Members is the date they were sworn in.