Field, Francis

Born 23 December 1904 (North Carlton, Victoria)
Died 04 June 1985. (Victoria)
Parents: William John, Commonwealth public servant, and Kate Emily Honeybone
Marriage: 23 June 1934 Aileen Mary O'Brien, 1s. 4d.
Occupation: Solicitor
Religion: Catholic
Education: St Mary's Primary School , Dandenong, St Kevin's College and Melbourne University , MA, LLB.

Career: Practised as solicitor from 1930, Dandenong and Melbourne , Royal Australian Air Force 1942-1945, flying officer, member Licensing Court 1954-1968, Liquor Control Commission 1968-1972, chairman Churchill National Park, trustee Royal Australian Air Force Welfare Fund, member Melbourne University Council, Defence Department Board of Business Administration, Dandenong Hospital committee, v-president Dandenong Football Club.

Party: Australian Labor Party
Party Note: President, Dandenong branch, deputy leader 1945-1947

House Electorate Start *   End *  
MLADandenongOctober 1937 October 1947Defeated

Appointments: Minister of Public Instruction Sept 1943, Nov 1945-Nov 1947, Deputy Premier Nov 1945-Nov 1947. Standing Orders committee 1942-1947. Statute Law Revision committee 1944-1947.
References: Who's Who in Australia 1938-1977; 'Notable Australians', Melbourne, 1978; Sandnngham and Brighton Advertiser 4 Apr 1979; Murray, R., 'The Split: Australian Labor in the Fifties', Melbourne, 1972; Blake, L. J. (ed.), 'Vision and Realisation: A Centenary History of State Education in Victoria', Melbourne, 1973; White, K. B., 'John Cain and Victorian Labor 1917-57', Sydney, 1982; personal information.
Initial data source: Browne, G, 'Biographical Register of the Victorian Parliament 1900-84', 1985
Last update: 1985 (last date the record was checked and updated)

*The Start date for Members elected after 1900 is the date they were elected. The start date for pre-1900 Members is the date they were sworn in.