Members Information - Ted Baillieu (Hawthorn)

Image of Ted Baillieu

Hon Ted Baillieu

Full Name

Hon Edward (Ted) Norman Baillieu

Party

PartyLiberal Party
Party PositionsMember since 1981, Carlton and Hawthorn West Branches. Party/Branch Development Cttee 1984-1992 (Chairman 1989-1991). Federal Development Cttee 1990-91. Melbourne State & Federal Electorate Chairman (1987 Campaign Director) 1984-1992. State Strategy Cttee 1985-87. State Council Agenda Cttee 1985-1992 (Chairman 1987-1992). Policy Assembly incl. Treasury/Finance and Employment & Industrial Relations Cttees. Administrative Cttee 1987-1997. Referenda Cttee 1988. Vice Pres., Victorian Division 1988-1992. Federal Council 1989-1996. Chairman, State Redistribution Cttee, 1990. Chairman, Vic. Federal Boundaries Cttee 1994. Federal Executive 1992-96, incl. Election Strategy 1994-96. State Pres., Victorian Division, incl. State Finance Cttee and Policy Assembly Chairman 1992-97.
Ministerial AppointmentsPremier 2 December 2010-6 March 2013. Minister for the Arts December 2010- 6 March 2013.

Electorate Office

Address325 Camberwell Road, Camberwell 3124
Phone(03) 9882 4088
Fax(03) 9882 4051

Internet

Email Addressted.baillieu@parliament.vic.gov.au

Representation

ElectorateHawthorn
HouseLegislative Assembly

About

PersonalBorn 31 July 1953, Married, three children.
BirthplaceAustralia
InterestsGolf, basketball, swimming.
MembershipsRoyal Australian Institute of Architects; Victorian Board of Management, Association of Consulting Architects 1985-1999; Melbourne Rugby Club; Joint Founder, Pier to Perignon Swim; Director, Australian Children's Television Foundation 1997-99; Board Member to 2006, Melbourne International Comedy Festival; Joint Convenor-WAGS (We Are Geelong Supporters), Geelong Football Club; Patrons' Council, Epilepsy Foundation of Victoria; Melbourne Cricket Club; Melbourne Savage Club; Royal Melbourne Golf Club; Sorrento Golf Club; Melbourne University Graduate Union; Portsea Surf Lifesaving Club; 500 Club; Friends of the Zoo; Past Pres., Friends of Auburn Tower; Brighton Icebergers; Melbourne Victory Club; Rotary Club of Glenferrie; Spartans; RSL Camberwell. Patron: Hawthorn Community Chest, Mental Health Foundation, Relay for Life. Melbourne Rebels, Heart Foundation, Victorian Olympic Cttee, Victorian Commonwealth Games Association, Club Melbourne Ambassador Program, Honorary Co-Chairman, The President's Cup.

Academic

EducationMelbourne Grammar School HSC 1970. BArch 1976 (The University of Melbourne). Registered as an Architect in Victoria 1979. CertBusStud (Real Estate) 1986 (RMIT).

Occupation

Previous OccupationKnight Frank Holdings P/L. Partner, Mayne & Baillieu Architects. Melbourne Convention & Exhibition Trust 1998-99. Board Member, Tourism Victoria 1998-99.

Parliamentary History

Elected1999-09-18
Committees ServiceOuter Suburban/Interface Services and Development Cttee 2003-06.
Parliamentary Party PositionsShadow Minister for Tertiary Education and Training 1999-2001. Shadow Minister for Gaming July 2000-August 2002. Shadow Minister for Planning September 2001-May 2006. Leader of the Opposition May 2006-December 2010. Leader of the Liberal Party May 2006-6 March 2013. Shadow Minister for the Arts December 2006-December 2010. Leader of the Victorian Liberal Nationals Coalition February 2008-6 March 2013. Premier 2 December 2010-6 March 2013. Minister for the Arts December 2010-6 March 2013.
Parliamentary ServiceElected MLA for Hawthorn September 1999, November 2002, November 2006, November 2010.

Last Updated: 2013-03-27