Members Information - Bruce Atkinson (Eastern Metropolitan)

Image of Bruce Atkinson

Hon Mr Bruce Atkinson

Full Name

Hon Mr Bruce Norman Atkinson

Party

PartyLiberal Party
Current Portfolios
  • President of the Legislative Council
Ministerial AppointmentsParliamentary Secretary, Planning and Local Government 1996-98.

Committees

  • LC Procedure

Electorate Office

Address153-155 Springvale Road, Nunawading 3131
Phone(03) 9877 7188
Fax(03) 9877 7199
Postal AddressPO Box 280, Nunawading 3131

Internet

Email Addressbruce.atkinson@parliament.vic.gov.au
Web Sitewww.bruceatkinson.com.au

Representation

ElectorateEastern Metropolitan
HouseLegislative Council

About

PersonalBorn 15 May 1953, Married, three children.
BirthplaceAustralia
MembershipsTrustee, Reach Out for Kids Association; Rotary; Fellowship of Australian Writers; Vermont Football Club; Melbourne Cricket Club; Knox Club; Mitcham RSL Club; Deakin Literature Society; Victorian Writers Centre; Victorian Racing Club; Melbourne Football Club; National Trust; Commonwealth Parliamentary Association.

Academic

EducationMitcham HS. Journalism Cadetship Leader Newspapers.

Occupation

Previous OccupationJournalist. Youthworker. Shopping Centre Manager. Self-employed Business Consultant/Writer, The Atkinson Group, Writer for Foodweek and Inside Retailing since 1981.
Local Government ServiceCouncillor 1975-1992, Mayor 1981-82 and 1990-91, City of Nunawading.

Parliamentary History

Elected1992-10-03
Committees ServiceFamily and Community Development Cttee 1992-96. Family and Community Development Cttee 2002. Dep Chair, Economic Development Cttee 2003-06. Economic Development and Infrastructure Cttee 2007-November 2010. Chair, LC Legislation Cttee 2007-November 2010. House Cttee 2003-November 2010. Chair, Select Cttee on Train Services March 2009-November 2010.
Parliamentary Party PositionsSpokesperson for Small Business December 2002-December 2005. Spokesperson for Sport and Recreation January 2004-December 2005. Shadow Minister for Small and Medium Enterprises, Shadow Minister for WorkCover and Shadow Minister for Sport and Recreation December 2005-December 2006. Shadow Parliamentary Secretary, Business Development November 2009-December 2010.
Parliamentary ServiceElected MLC for Koonung Province October 1992, September 1999. Elected MLC for Eastern Metropolitan November 2006. Deputy President of the Legislative Council December 2006-December 2010. Re-elected November 2010. President of the Legislative Council since December 2010.

Last Updated: 2011-07-01