Members Information - Richard Wynne (Richmond)

Image of Richard Wynne

Hon Richard Wynne

Full Name

Hon Richard William Wynne

Party

PartyAustralian Labor Party
Party PositionsCo-convenor, State Municipal Co-ordinating Cttee. Member, Housing & Local Government Policy Cttee.
Current Portfolios
  • Shadow Minister for Housing
  • Shadow Minister for Local Government
  • Shadow Minister for Aboriginal Affairs and Closing the Gap
  • Shadow Minister for A Fairer Victoria
Ministerial AppointmentsParliamentary Secretary, Justice 1999-2002. Cabinet Secretary December 2002-December 2006. Minister for Housing and Minister for Local Government December 2006-December 2010. Minister for Aboriginal Affairs August 2007-December 2010.

Electorate Office

Address112 Smith Street, Collingwood 3066
Phone(03) 9415 8901
Fax(03) 9415 8918
Postal AddressPO Box 1474, Collingwood VIC 3066

Internet

Email Addressrichard.wynne@parliament.vic.gov.au
Web Sitewww.richardwynne.com.au
Facebookfacebook.com/pages/Richard-Wynne-for-Richmond/169929976366681
Twitter@rwynnemp

Representation

ElectorateRichmond
HouseLegislative Assembly

About

PersonalBorn 6 October 1955, Married, two children.
BirthplaceAustralia
InterestsFamily and reading.

Academic

EducationHSC 1972 (St Joseph's College, North Melbourne). DipYW 1977 (Coburg State College). BSocW 1982, DipCrim 1985 (The University of Melbourne).

Occupation

Previous OccupationSocial Worker, Flemington Community Health Centre 1982-88. Electorate Officer for Hon. Barry Pullen MLC 1988-1990. Ministerial Adviser to Hon. Barry Pullen MLC 1990-91 and Hon. Andrew McCutcheon MLA 1991-93. Senior Adviser to Hon. Brian Howe MHR 1993-96. Consultant to local councils 1996-99.
Local Government ServiceCouncillor 1986-1991, Lord Mayor 1990-91, Melbourne City Council.

Parliamentary History

Elected1999-09-18
Committees ServiceDrugs and Crime Prevention Cttee 1999-2002.
Parliamentary Party PositionsShadow Minister for Housing, Shadow Minister for Local Government, Shadow Minister for Aboriginal Affairs and Closing the Gap and Shadow Minister for A Fairer Victoria since December 2010.
Parliamentary ServiceElected MLA for Richmond September 1999. Re-elected November 2002, November 2006, November 2010.

Last Updated: 2012-08-02