Members Information - Peter Walsh (Swan Hill)

Image of Peter Walsh

Hon Peter Walsh

Full Name

Hon Peter Lindsay Walsh

Party

PartyThe Nationals
Current Portfolios
  • Deputy Leader of The Nationals
  • Minister for Agriculture and Food Security
  • Minister for Water
Ministerial AppointmentsMinister for Agriculture and Food Security and Minister for Water since December 2010.

Committees

  • Dispute Resolution
  • LA Privileges (Chair)

Electorate Office

Address274 Campbell Street, Swan Hill 3585
Phone(03) 5032 3154
Fax(03) 5032 9483

Ministerial Office

Address8 Nicholson St, Lv 16., East Melbourne, VIC 3002
Phone(03) 9637 9940
Fax(03) 9637 8254

Internet

Email Addresspeter.walsh@parliament.vic.gov.au
Web Sitewww.peterwalsh.org.au

Representation

ElectorateSwan Hill
HouseLegislative Assembly

About

PersonalBorn 9 January 1954, Married, two children.
BirthplaceAustralia
InterestsFarming, Australian Rules football.
MembershipsThe Australian Institute of Company Directors (AICD); Victorian Farmers Federation (VFF).

Academic

EducationFernihurst PS 1959-1966. Boort HS 1967-1972.

Occupation

Previous OccupationIrrigated horticulture and grain growing business at Boort. State Pres. Victorian Farmers Federation 1998-2002. Director SPC Limited 1995-2002.

Parliamentary History

Elected2002-12-01
Committees ServiceRural and Regional Services and Development Cttee 2003-06. Environment and Natural Resources Cttee 2007-November 2010. Dispute Resolution Cttee 2007-November 2010.
Parliamentary Party PositionsDeputy Leader of The Nationals since December 2002. Spokesperson for Agriculture December 2002-February 2008. Spokesperson for Water December 2002-December 2006. Spokesperson for Water, Environment and Climate Change December 2006-February 2008. Spokesperson for Technology December 2002-December 2006. Spokesperson for Industrial Relations and Spokesperson for River Murray December 2006-February 2008. Shadow Minister for Agriculture and Shadow Minister for Country Water Resources February 2008-December 2010.
Parliamentary ServiceElected MLA for Swan Hill November 2002. Re-elected November 2006, November 2010.

Last Updated: 2014-04-11