Members Information - Ken Smith (Bass)

Image of Ken Smith

Hon Ken Smith

Full Name

Hon Kenneth (Ken) Maurice Smith

Party

PartyLiberal Party
Party PositionsState Council Delegate 1984-88. Pres., Balnarring Merricks Branch 1985-88. Chairman, Dromana State Electorate 1985-88. Sec., Flinders Electorate Cttee 1984-88. Policy Assembly 1987-88.

Electorate Office

Address26 McBride Avenue, Wonthaggi 3995
Phone(03) 5672 4755
Fax(03) 5672 4772
Postal AddressPO Box 448, Wonthaggi 3995

Internet

Email Addressken.smith@parliament.vic.gov.au

Representation

ElectorateBass
HouseLegislative Assembly

About

PersonalBorn 30 December 1944, Married, three children.
BirthplaceAustralia
MembershipsH.R. Nicholls Society; Society of Modest Members; Samuel Griffith Society.

Academic

EducationMoorabbin Technical College. Post Apprenticeship (RMIT). Australian Administrative Staff College 1983.

Occupation

Previous OccupationSelf-employed Plumbing Contractor 1961-1981. Executive Officer, Master Plumbers Association 1981-84. Self-employed, Ken Smith Plumbing Pty. Ltd., 1984-88.
Local Government ServiceCouncillor, Shire of Hastings 1982-88. Dep Shire Pres. 1987-88.

Parliamentary History

Elected1988-10-01
Committees ServicePublic Bodies Review Cttee 1988-1992. House Cttee 1991-96. Chairman, Crime Prevention Cttee 1992-96. LC Standing Orders Cttee 1999-2002. House Cttee 2003-06. Dep Chair, Outer Suburban/Interface Services and Development Cttee 2003-November 2010. House Cttee 2007-4 February 2014. Chair, Legislative Assembly Standing Orders Cttee April 2011-4 February 2014.
Parliamentary Party PositionsGovernment Whip (Legislative Council) 1996-99. Opposition Whip (Legislative Council) 1999-2002. Spokesperson for Gaming December 2002-May 2006. Spokesperson for Fisheries December 2005-May 2006. Secretary, Parliamentary Liberal Party since February 2006. Shadow Minister for Gaming, Shadow Minister for Fisheries May-December 2006. Shadow Minister for Local Government December 2006-February 2008.
Parliamentary ServiceElected MLC for South Eastern Province October 1988. Re-elected 1996, September 1999. Elected MLA for Bass November 2002. Re-elected November 2006. Acting Speaker March 2004-December 2010. Re-elected November 2010. Speaker of the Legislative Assembly December 2010-4 February 2014.

Last Updated: 2014-02-11