Members Information - John Lenders (Southern Metropolitan)

Image of John Lenders

Mr John Lenders

Full Name

Mr John Lenders

Party

PartyAustralian Labor Party
Party PositionsState Secretary and Campaign Director 1994-99. Member, ALP National Executive and Campaign Cttee 1994-99.
Current Portfolios
  • Leader of the Opposition in the Legislative Council
  • Shadow Minister for Policy Coordination
Ministerial AppointmentsParliamentary Secretary, Treasury and Finance 1999-2002. Minister for Industrial Relations February-December 2002. Minister for Consumer Affairs 2002-05. Minister for Finance February 2002-December 2006. Minister for Major Projects, Minister for WorkCover and the TAC January 2005-December 2006. Minister for Education December 2006-August 2007. Treasurer 3 August 2007-December 2010. Minister for Information and Communication Technology December 2008-December 2010. Minister for Financial Services December 2008-December 2010.

Committees

  • Dispute Resolution
  • LC Procedure
  • Economy and Infrastructure References
  • Economy and Infrastructure Legislation

Electorate Office

Address281 Centre Road, Bentleigh 3204
Phone(03) 9557 1500
Fax(03) 9557 1522

Internet

Email Addressjohn.lenders@parliament.vic.gov.au

Representation

ElectorateSouthern Metropolitan
HouseLegislative Council

About

PersonalBorn 1 October 1958, Married, three children.
BirthplaceAustralia
InterestsBushwalking, camping, cycling, swimming.
MembershipsAustralian Services Union; Bicycle Victoria; Williamson Community Leadership Program (Fellow).

Academic

EducationSt Joseph's PS Trafalgar 1963-69. Trafalgar HS 1970-75. BEd 1980 (Rusden Teachers College). LLB 1986 (Monash University). Justice of the Peace.

Occupation

Previous OccupationFamily Dairy Farm. Part-time Retail and Hospitality work 1977-1985. Electorate Officer and Member of Ministerial Staff for Clyde Holding MHR 1985-89. ALP Official 1989-1994. ALP State Secretary and Campaign Director 1994-99.

Parliamentary History

Elected1999-09-18
Committees ServiceLA Standing Orders Cttee 1999-2002. LC Standing Orders Cttee 2003-November 2010. Dispute Resolution Cttee 2007-November 2010.
Parliamentary Party PositionsLeader of Government, Legislative Council December 2002-December 2010. Leader of the Labor Party (Legislative Council) and Leader of the Opposition (Legislative Council) since December 2010. Shadow Minister for Agriculture and Food Security, Shadow Minister for Water, Shadow Minister for Resources and Shadow Minister for Commonwealth State Relations December 2010-19 December 2013. Shadow Minister for Policy Coordination since 19 December 2013.
Parliamentary ServiceElected MLA for Dandenong North September 1999. Elected MLC for Waverley November 2002. Elected MLC for Southern Metropolitan November 2006. Re-elected November 2010.

Last Updated: 2013-12-24