Members Information - Geoff Howard (Ballarat East)

Image of Geoff Howard

Mr Geoff Howard

Full Name

Mr Geoffrey (Geoff) Kemp Howard

Party

PartyAustralian Labor Party
Party PositionsMember, ALP Ballarat East Branch since 1987, Executive Member 1987-1992. Executive Member, ALP Ballarat FEA 1992-94. Executive Member, ALP Country Labor 1998-99.
Ministerial AppointmentsParliamentary Secretary, Natural Resources and Environment 1999-2002. Parliamentary Secretary, Agriculture December 2002-December 2006.

Committees

  • Rural and Regional (Deputy Chair)

Electorate Office

Address15 Main Road, Ballarat 3350
Phone(03) 5331 7722
Fax(03) 5332 8487

Internet

Email Addressgeoff.howard@parliament.vic.gov.au
Web Sitewww.geoffhoward.com.au

Representation

ElectorateBallarat East
HouseLegislative Assembly

About

PersonalBorn 8 November 1955, Married, three children.
BirthplaceAustralia
InterestsBushwalking, agriculture, gardening, reading a good book.

Academic

EducationBelmont PS 1961-67. Belmont HS 1968-1970. Geelong HS 1971-73. BAgr(Sc) 1977 (The University of Melbourne). GradDipEd 1979 (State College Rusden).

Occupation

Previous OccupationSecondary Teacher: Kaniva High School 1980-82, Sacred Heart Ballarat 1982-86, Ballarat Secondary College 1987-1997. Part-time Electorate Officer 1997-99. Part-time Farmer.
Local Government ServiceCouncillor 1989-1994, 1996-99, Mayor 1993-94, City of Ballarat.

Parliamentary History

Elected1999-09-18
Committees ServiceChair, Education and Training Cttee 2007-November 2010. House Cttee 2007-November 2010.
Parliamentary ServiceElected MLA for Ballarat East September 1999. Re-elected November 2002, November 2006, November 2010.

Last Updated: 2014-01-09