Ministers & Members Search - Christine Fyffe (Evelyn)

Back to search

Image of Christine Fyffe

Christine Fyffe

Electorate
Evelyn
 
Party
Liberal Party
 
House
Legislative Assembly
 
Committees
House
 
Economic, Education, Jobs and Skills
 

Electorate Office

Street Address
143 Main Street, Lilydale, VIC 3140
Phone
(03) 9735 3208
Fax
(03) 9735 3697
 

Internet

Email
christine.fyffe@parliament.vic.gov.au
Website
http://www.christinefyffe.com.au
 

About

Name
Christine Fyffe
Personal
Married, five children.
Birth Country
United Kingdom
Interests
walking, gardening, reading, time with family and friends, Essendon Football Club.
Memberships
Tourism Victoria
 
Yarra Valley Winegrowers Association
 
Cttee of Management Caladenia Day Care Centre
 
Cttee of Management Life Education (Maroondah)
 
Outer East Palliative Care.
 

Academic

Education
Oldfield Hall Girls' School, UK.

Occupation

Occupation
Small Businesswoman. Co-owner and Operator of Yarra Burn Winery and Restaurant.

Parliament History

Parliamentary Service
Elected MLA for Evelyn September 1999
 
Re-elected November 2006, November 2010, November 2014
 
Deputy Speaker of the Legislative Assembly December 2010-February 2014
 
Delegate, Commonwealth Women Parliamentarians Steering Cttee since 2011
 
Speaker of the Legislative Assembly February-December 2014
 
Committees Service
Environment and Natural Resources Cttee 2001-02 and March 2007-November 2010. LA Standing Orders Cttee April 2011-November 2014 (Chair February-November 2014). House Cttee April 2011-November 2014 and since April 2015. Economic Development and Infrastructure Cttee March 2013-July 2013. Economic Development, Infrastructure and Outer Suburban/Interface Services Cttee August 2013-February 2014. Economic, Education, Jobs and Skills Cttee since May 2015.
 
Party Positions
Female Vice Pres., Yarra Junction Branch 1982-83. Vice-Chairman, City Women 1998-99. Member of LP Policy Cttees 1999-2002, Industry and Employment (incl. Ports), Tourism, Rural and Regional Development, Attorney-General. Delegate, State Council. Branch Delegate, State and Federal Electorate Councils. Member, Executive Cttee McEwen Federal Electorate Council.
 

Last updated: May 9th, 2016