Ministers & Members Search - Hon Christine Campbell (Pascoe Vale)

Back to search

Image of Hon Christine Campbell

Hon Christine Campbell

Party
Australian Labor Party
Party Positions
Member ALP since 1983. Health and Community Services Cttee Member 1988-2002, Pres. 1994-96. Wills FEA Pres. 1993-95. National Conference Delegate. State Conference Delegate since 1985; ALP Social Development National Standing Cttee 1993-94. Wills Campaign Cttee.
 
Appointments
Minister for Community Services 1999-2002
 
Minister for Senior Victorians and Minister for Consumer Affairs February-December 2002
 
Committees
Scrutiny of Acts and Regulations
 
House
 

Electorate Office

Street Address
416a Bell Street, Pascoe Vale, VIC 3044
Phone
(03) 9354 9935
Fax
(03) 9354 3599

Internet

Email
christine.campbell@parliament.vic.gov.au
Website
http://www.christinecampbell.com.au
Twitter
http://twitter.com/CCampbellMP

Representation

Electorate
Pascoe Vale
House
Legislative Assembly

About

Name
Hon Christine Mary Campbell
Personal
Born 30 November 1953, Married, four children.
Birth Country
Australia
Interests
Family, cycling, bushwalking, religious and racial respect and dialogue, bioethics, promoting accountability in budget expenditure for the common good.
Memberships
Moonee Ponds Creek Assn.
 
Friends of Merri Creek
 
Caroline Chisholm Pregnancy and Family Support Service (Life Member)
 
Pascoe Vale RSL (Honorary Member)
 
Bicycle Victoria
 
Moreland Bicycle Users Group
 
Friends of Edgars Creek.
 

Academic

Education
BA. DipEd. M.Bioeth.

Occupation

Occupation
Research Officer, Organiser, Women's Officer & Head of the National Women's Bureau with the Shop Distributive Association 1974-1980. Emergency Teacher 1981-89. Adult Migrant Teacher 1988-89. Electorate Officer 1989-1992. Manager, Caroline Chisholm Society 1992-95.

Parliament History

Elected
March 30th, 1996
Committees Service
Family and Community Development Cttee 1996-99. Chair, Public Accounts and Estimates Cttee 2003-06. LA Standing Orders Cttee 2003-06. Chair, Economic Development and Infrastructure Cttee 2007-November 2010. Electoral Matters Cttee 2007-November 2010.
Parliamentary Party Positions
Shadow Minister for Family Services 1996-99
 
Shadow Minister for Women's Affairs 1996-99
 
Shadow Minister for Community Services February-October 1999
 
State Parliamentary Party Caucus Exec
 
2007-2011
 
Parliamentary Service
Elected MLA for Pascoe Vale March 1996
 
Re-elected 1999, November 2002, November 2006, November 2010
 
Acting Speaker (Legislative Assembly) March 2004-November 2010
 
ALP representative on Commonwealth Parliamentary Association, Executive Member since 2007
 

Last updated: June 27th, 2014