Ministers & Members Search - Bernard (Bernie) Finn (Western Metropolitan)

Back to search

Image of Bernard (Bernie) Finn

Bernard (Bernie) Finn

Electorate
Western Metropolitan
 
Positions
Shadow Parliamentary Secretary for Autism Spectrum Disorder
 
Shadow Parliamentary Secretary for Electoral Integrity
 
Shadow Parliamentary Secretary for Melbourne's West
 
Party
Liberal Party
 
House
Legislative Council
 
Committees
Economy and Infrastructure
 
Family and Community Development
 

Electorate Office

Street Address
Suite 101, 19 Lacy Street, Braybrook, VIC 3019
Phone
(03) 9317 5900
Fax
(03) 9317 5911
 

Internet

Email
bernie.finn@parliament.vic.gov.au
 

About

Name
Bernard Thomas Christopher Finn
Personal
Married, six children.
Birth Country
Australia
Interests
AFL, US politics, Australian comedy.
Memberships
Australian National Flag Association
 
Active Member, Richmond Football Club
 
Australians for a Constitutional Monarchy
 
Sunspec
 
Multiple Birth Association of Victoria
 
Western Bulldogs Football Club since 2007
 
Pres., March for Babies since 2009
 
Life Member, Hobson's Bay Maltese Association.
 

Academic

Education
Trinity College, Colac (to year 10). Salesian College, 'Rupertswood', Sunbury.

Occupation

Occupation
Radio Producer, Announcer, Operator, Herald and Weekly Times (3DB) 1978-80. Promotions Announcer, Producer and Performer in live stage shows 1980-81. Advertising Sales Executive, Diplomatic House Publishing Group 1982-83. Radio Producer, Announcer, Operator, 3AW 1983-92. Owner/Operator Finn Communications 1999-2004. Media Adviser, Chris Pearce MP 2004-05. Adviser, Parliamentary Secretary to Commonwealth Treasurer 2005-06.

Parliament History

Parliamentary Service
Elected MLA for Tullamarine October 1992
 
Elected MLC for Western Metropolitan November 2006
 
Re-elected November 2010, November 2014
 
Committees Service
Family and Community Development Cttee 1996-99, and since May 2015. Education and Training Cttee March-September 2007. Family and Community Development Cttee September 2007-November 2010. Chair, Electoral Matters Cttee February 2011-November 2014. House Cttee June 2011-November 2014. Economy and Infrastructure Legislation Cttee and Economy and Infrastructure References Cttee February 2011-November 2014 and April-May 2015. Economy and Infrastructure Cttee since May 2015.
 
Parliamentary Party Positions
Shadow Parliamentary Secretary for Autism Spectrum Disorder, Electoral Integrity and Melbourne's West since January 2015
 
Party Positions
Campaign Director, Brunswick 1982. Vice-Pres., Ascot Vale Branch 1982-83. Endorsed Candidate for Burke 1983. Pres., Glenmeadows Branch 1983-92. State Council Delegate since 1983. Campaign Director, Maribyrnong 1984. Campaign Cttee Essendon 1985, Keilor 1988. Member, Pres.'s Standing Cttee 1987. Member, Media Cttee, Policy Assembly 1987-90. Policy Assembly 1987-92. Campaign Director, Calwell 1990. Calwell Electorate Chairman 1989-92. Vice-Chairman, Tullamarine Electorate Cttee 1991. Chairman and Convenor, Melbourne North Province Cttee. Policy Assembly 2001-06. Endorsed Candidate, Macedon 2002. Administrative Cttee 2003-05. Chairman, Media and Communications Cttee 2003-05. Branch Development Cttee 2003-06.
 

Last updated: May 9th, 2016