Ministers & Members Search - Benjamin (Ben) Carroll (Niddrie)

Back to search

Image of Benjamin (Ben) Carroll

Benjamin (Ben) Carroll

Electorate
Niddrie
 
Positions
Parliamentary Secretary for Justice
 
Party
Australian Labor Party
 
House
Legislative Assembly
 

Electorate Office

Street Address
473 Keilor Road, Niddrie, VIC 3042
Postal Address
PO Box 554, Niddrie, VIC 3042
Phone
(03) 9379 5879
Fax
(03) 9379 4434
 

Internet

Email
ben.carroll@parliament.vic.gov.au
Website
http://facebook.com/BenCarrollMP
Twitter
http://twitter.com/BenCarrollMP
Website
http://bencarroll.com.au
 

About

Name
Benjamin Alan Carroll
Personal
Born 12 July 1975
Birth Country
Australia
Interests
reading, current affairs, running, cycling.
Memberships
Airport West Football Club
 
Australian Labor Party
 
Australian Workers' Union
 
Buckley Park Bowls Club
 
Essendon Historical Society
 
Friends of the Maribyrnong Valley
 
Keilor East RSL
 
Law Institute of Victoria
 
Moonee Valley Legal Service
 
North Melbourne Football Club
 
Rotary Club of Keilor East.
 

Academic

Education
St. Christopher's PS Airport West 1981-87. St. Bernard's College Essendon 1988-93. La Trobe University Undergraduate Scholarship. BA(Hons) 2000, LLB 2009, LLM(Global Business Law) 2014 (La Trobe). Admitted as an Australian Lawyer, Supreme Court of Victoria 13 April 2010.

Occupation

Occupation
Sales Assistant, K Mart Airport West (Part-Time) 1990-98. Motor General Advisory, Australian Associated Motor Insurers Limited (AAMI) 1998-99. Adviser to Hon. Steve Bracks MP, Premier of Victoria 2000-04. Adviser to Hon. Justin Madden MP, Minister for Sport, Recreation, Commonwealth Games and Planning 2004-09. Legal Traineeship, Victorian Government Solicitor's Office 2009-10. Volunteer Solicitor, North Melbourne Legal Service 2009-11. Adviser to Senator the Hon. Stephen Conroy, Minister for Broadband, Communications and the Digital Economy 2011-12.

Parliament History

Parliamentary Service
Elected MLA for Niddrie March 2012 (by-election)
 
Re-elected November 2014
 
Appointments
Parliamentary Secretary for Justice since 23 December 2014
 
Committees Service
Economic Development and Infrastructure Cttee August 2012-July 2013. Law Reform, Drugs and Crime Prevention Cttee August 2013-November 2014.
 
Parliamentary Party Positions
Parliamentary Secretary to the Shadow Minister for Public Transport and Parliamentary Secretary to the Shadow Minister for Roads February 2013-December 2014
 
Party Positions
Member of ALP Niddrie Branch since 1996. Branch Executive. State Conference Delegate.
 

Last updated: June 10th, 2015