Ministers & Members Search - Frank McGuire (Broadmeadows)

Back to search

Image of Frank McGuire

Frank McGuire

Electorate
Broadmeadows
 
Positions
Parliamentary Secretary for Medical Research
 
Party
Australian Labor Party
 
House
Legislative Assembly
 

Electorate Office

Street Address
Shop 42, Broadmeadows Shopping Centre, 1099-1169 Pascoe Vale Road, Broadmeadows, VIC 3047
Postal Address
PO Box 3213, Broadmeadows, VIC 3047
Phone
(03) 9300 3851
Fax
(03) 9300 3915
 

Internet

Email
frank.mcguire@parliament.vic.gov.au
Website
http://www.frankmcguire.com.au/
Website
http://www.facebook.com/frankmcguiremp
Twitter
http://twitter.com/Frank_McGuire
 

About

Name
Frank McGuire
Personal
Born 16 June 1957, Three children.
Birth Country
Scotland
Interests
Lifelong learning, innovation, sport, arts.
Memberships
Honoured Life Member Australian Republican Movement
 
Melbourne Scots
 
Co-convenor Parliamentary Friends of Ireland
 
Co-convenor Parliamentary Friends of Turkey
 
Co-convenor Parliamentary Friends of Austria.
 

Academic

Education
Scholarship 1970 (Christian Brothers' College St. Kilda). Cadetship 1976 (Melbourne Herald). Fellow 1998 (Leadership Victoria). MComm(Jour) 2013 (RMIT). 2014 (AICD).

Occupation

Occupation
Journalism: News- Reporter, Melbourne Herald 1976-1984; Reporter, Producer, Dep Chief-of-Staff, Ten News 1986-1990. Current Affairs- Investigative and Political Reporter, ‘7.30 Report’ 1990-91. ‘Four Corners’ 1992-93. National 7.30 Report Victorian Correspondent 1994-95. Business: Co-founder Television and Radio Production Company 1996; Managing Partner, Communications Company 2002-05; Director, Media and Business Consultancy; Director, Social Innovation Company. Politics: Media Adviser, Victorian Government 1984-85; Parliamentary Strategist, Australian Democrats 2001-02.

Parliament History

Parliamentary Service
Elected MLA for Broadmeadows February 2011 (by-election)
 
Re-elected November 2014
 
Appointments
Parliamentary Secretary for Medical Research since 23 December 2014
 
Committees Service
Dep Chair, Family and Community Development Cttee May 2011-February 2014. Deputy Chair, Economic Development, Infrastructure and Outer Suburban/Interface Services Cttee November 2013-May 2014. Economic Development, Infrastructure and Outer Suburban/Interface Services Cttee August 2013-November 2014.
 
Parliamentary Party Positions
Shadow Parliamentary Secretary for Scrutiny of Government February 2012-December 2014
 

Last updated: March 31st, 2015