Ministers & Members Search - Simon Ramsay (Western Victoria)

Back to search

Image of Simon Ramsay

Simon Ramsay

Electorate
Western Victoria
 
Positions
Shadow Parliamentary Secretary for Rural and Regional Transport
 
Party
Liberal Party
 
House
Legislative Council
 
Committees
Environment, Natural Resources and Regional Development
 
Independent Broad-based Anti-corruption Commission
 

Electorate Office

Street Address
69a Gheringhap Street, Geelong, VIC 3220
Postal Address
PO Box 2273, Geelong VIC 3220
Phone
(03) 5222 1941
Fax
(03) 5222 3237
 

Internet

Email
simon.ramsay@parliament.vic.gov.au
Website
http://www.simonramsay.com.au
 

About

Name
Simon Ramsay
Personal
Three children.
Birth Country
Australia
Interests
golf, running, skiing, reading.
Memberships
Liberal Party
 
Australia Club
 
Victoria Farmers Federation
 
Geelong Football Club
 
MCC
 
Qantas Club
 
AICD since 2001.
 

Academic

Education
HSC 1972 (Geelong GS). Dip Farm Management 1976 (Glenormiston Agricultural College). Cert Small Business 1999 (ACE Colac).

Occupation

Occupation
Jackaroo, 1973-74. Manager, East Mooleric Pastoral Company since 1974. Pres., Victorian Farmers Federation 2005-09. Director, CRF Foods Pty Ltd 2009-11.

Parliament History

Parliamentary Service
Elected MLC for Western Victoria November 2010
 
Re-elected November 2014
 
Committees Service
Drugs and Crime Prevention (Chair), February 2011-July 2013. Economy and Infrastructure Legislation Cttee and Economy and Infrastructure References Cttee February 2011-November 2014. Chair, Law Reform, Drugs and Crime Prevention August 2013-November 2014. Environment and Natural Resources Cttee December 2014-April 2015. Environment, Natural Resources and Regional Development Cttee, and Independent Broad-based Anti-corruption Commission Cttee since April 2015.
 
Parliamentary Party Positions
Shadow Parliamentary Secretary for Rural and Regional Transport since January 2015
 
Party Positions
Pres., Birregura Branch 1994. Vice Pres., Polwarth Electorate Cttee 1999. Executive Member, Corangamite Federal Electorate Council 2002-04 and since 2009. State Assembly Delegate, Polwarth Electorate Cttee 2008. Policy Assembly Delegate, Corangamite Federal Electorate 2009-10. Rural and Regional Standing Cttee of State Council since 2015.
 

Last updated: May 9th, 2016