Ministers & Members Search - Anthony Carbines (Ivanhoe)

Back to search

Image of Anthony Carbines

Anthony Carbines

Electorate
Ivanhoe
 
Positions
Parliamentary Secretary for the Environment
 
Party
Australian Labor Party
 
House
Legislative Assembly
 

Electorate Office

Street Address
56 Beetham Parade, Rosanna, VIC 3084
Phone
(03) 9457 5328
Fax
(03) 9455 2968
 

Internet

Email
anthony.carbines@parliament.vic.gov.au
Website
http://www.anthonycarbines.org.au
 

About

Name
Anthony Richard Carbines
Personal
Married.
Birth Country
Australia
Interests
golf, bushwalking, book collecting, Australian history, family, AFL, the beach.
Memberships
Geelong Football Club
 
Geelong Social Club
 
AFL
 
Affiliate Member West Heidelberg RSL
 
Banyule Community Health Service
 
Australian Workers Union
 
Media, Entertainment and Arts Alliance
 
Community and Public Sector Union
 
Australian Labor Party
 
Friends of the ABC
 
Scope
 
RMIT Alumni
 
Friends of the Shrine
 
Flemington Kensington Bowling Club
 
North Heidelberg Football Club
 
Banyule Amateur Football Club
 
Macleod Football Club
 
Warringal Conservation Society
 
Olympic Adult Education.
 

Academic

Education
Bell PS. St Raphael's PS. HSC 1986-91 (Rosanna East HS). Cadetship 1992 (Geelong Advertiser). BA 1994 (RMIT).

Occupation

Occupation
Journalist, Geelong Advertiser 1992-95. Part-time Electorate Officer, Hon. Peter Staples MLA 1995-2000. Electorate Officer, Ian Trezise MP 2000. Project Officer, Aged Care Branch, Department of Human Services 2000-01. Ministerial Advisor and Chief of Staff to Hon. Bronwyn Pike MP, portfolios including Housing, Aged Care, Community Services, Community Building, Health and Education 2001-09. Education Support Officer, Victorian School of Languages 2009-10.

Parliament History

Parliamentary Service
Elected MLA for Ivanhoe November 2010
 
Re-elected November 2014
 
Appointments
Parliamentary Secretary for the Environment since December 2014
 
Committees Service
Law Reform Cttee May 2011-July 2013.
 
Parliamentary Party Positions
Shadow Parliamentary Secretary for Local Government, the Suburbs and Environment February 2012-December 2014
 
Party Positions
ALP Member since 1992. Member Ivanhoe Branch. State Conference Delegate. Secretary, Jagajaga Federal Electorate Assembly. Secretary, Eltham Branch. Delegate, Public Office Selection Cttee. Campaign Manager, Geelong Province 1999.
 

Last updated: May 9th, 2016