Ministers & Members Search - Timothy (Tim) McCurdy (Ovens Valley)

Back to search

Image of Timothy (Tim) McCurdy

Timothy (Tim) McCurdy

Electorate
Ovens Valley
 
Positions
Shadow Minister for Regional Development
 
Shadow Minister for Veterans
 
Shadow Minister for Sport
 
Party
The Nationals
 
House
Legislative Assembly
 
Committees
Environment, Natural Resources and Regional Development
 

Electorate Office

Street Address
15 Murphy Street, Wangaratta, VIC 3677
Phone
(03) 5721 6155
Fax
(03) 5721 2198
 

Internet

Email
tim.mccurdy@parliament.vic.gov.au
Website
http://www.timmccurdy.com.au
 

About

Name
Timothy Logan McCurdy
Personal
Married, four children.
Birth Country
Australia
Interests
country football, AFL, golf, cycling, Rotary.
Memberships
Wangaratta Turf Club
 
Hawthorn Football Club.
 

Academic

Education
Rotary Youth Exchange 1980. HSC 1981 (Caulfield GS). AdvDip Dairy Farm Management. Graduate Course 5 Australian Rural Leadership Program.

Occupation

Occupation
Dairy Farmer, Cobram East 1987-2005. Rural Real Estate Agent, 2006-2010.

Parliament History

Parliamentary Service
Elected MLA for Murray Valley November 2010
 
Elected MLA for Ovens Valley November 2014
 
Appointments
Parliamentary Secretary for Tourism and Trade March-December 2014
 
Committees Service
Drugs and Crime Prevention Cttee February 2011-July 2013. Law Reform, Drugs and Crime Prevention Cttee August 2013-November 2014. Deputy Chair, Environment and Natural Resources Cttee December 2014-April 2015. Dep Chair, Environment, Natural Resources and Regional Development Cttee since April 2015.
 
Parliamentary Party Positions
National Party Secretary June 2013-March 2014 and since December 2014
 
Shadow Parliamentary Secretary for Country Schools and Recreation Policy January 2015-June 2016
 
Shadow Minister for Regional Development, Shadow Minister for Veterans, Shadow Minister for Sport since June 2016
 
Party Positions
Past Pres., Cobram Branch, The Nationals.
 

Last updated: July 18th, 2016