Ministers & Members Search - David Southwick (Caulfield)

Back to search

Image of David Southwick

David Southwick

Electorate
Caulfield
 
Positions
Shadow Minister for Innovation
 
Shadow Minister for Energy and Resources
 
Shadow Minister for Renewables
 
Party
Liberal Party
 
House
Legislative Assembly
 

Electorate Office

Street Address
Suite 1, 193 Balaclava Road, Caulfield North, VIC 3161
Phone
(03) 9527 3866
Fax
(03) 9527 5144
 

Internet

Email
david.southwick@parliament.vic.gov.au
Website
http://www.davidsouthwick.com.au
Website
http://facebook.com/southwickmp
Twitter
http://twitter.com/SouthwickMP
 

About

Name
David James Southwick
Personal
Married, two children.
Birth Country
Australia
Interests
football, cricket, gym, running, water sports.
Memberships
Honorary Fellowship, Victoria University, for recognition of service on the University Council 1991
 
Board Member, Alumni Association of Victoria University of Technology since 1995 and Chairman 1995-2010
 
St Kilda Football Club.
 

Academic

Education
HSC 1987 (Mount Scopus College). BBus 1991 (VU).

Occupation

Occupation
Managing Director Fresh Products Australia Pty Ltd 1991-94. Founder and Managing Director, The Body Collection 1992-2006. Managing Director, David James Investments Pty Ltd 1996-2010. Managing Director, ICE Events Pty Ltd 1997-2010. Adjunct Lecturer in Marketing and Entrepreneur in Residence, Faculty of Business and Law, RMIT 2001-07. Chairman, Stub Nominees Pty Ltd 2007-10. Head of Executive Education Unit, Faculty of Business and Law, Victoria University 2007-09.

Parliament History

Parliamentary Service
Elected MLA for Caulfield November 2010
 
Re-elected November 2014
 
Appointments
Parliamentary Secretary for Police and Emergency Services April 2013-December 2014
 
Committees Service
Chair, Education and Training Cttee February 2011-June 2013. Law Reform, Drugs and Crime Prevention Cttee August 2013-November 2014.
 
Parliamentary Party Positions
Shadow Minister for Innovation, Shadow Minister for Energy and Resources, and Shadow Minister for Renewables since 17 December 2014
 
Party Positions
Member of the Liberal Party since 1989. Vice Pres., South Yarra Young Liberals 1989-1990. Member, Melbourne Ports Federal Electorate Council 2005-10 (Chair 2005). Delegate to Policy Assembly/State Assembly 2005-10. Member, Caulfield State Electorate Conference since 2007. Member and Vice-Pres., Bambra Branch since 2007.
 

Last updated: May 6th, 2016