Ministers & Members Search - Colleen Hartland (Western Metropolitan)

Back to search

Image of Colleen Hartland

Colleen Hartland

Electorate
Western Metropolitan
 
Positions
Spokesperson for Ageing, Disability, Emergency Services, Gaming, Health and Ambulance Services, Liquor Regulation, Mental Health and Veterans.
 
Party
Victorian Greens
 
House
Legislative Council
 
Committees
House
 
LC Privileges
 
Economy and Infrastructure
 

Electorate Office

Street Address
75 Victoria Street, Seddon, VIC 3011
Postal Address
PO Box 318, Seddon West, VIC 3011
Phone
(03) 9689 6373
Fax
(03) 9689 6227
 

Internet

Email
colleen.hartland@parliament.vic.gov.au
Website
http://www.colleenhartland.org
Website
http://www.mps.vic.greens.org.au/vic/mps/colleen-hartland
Website
http://facebook.com/hartlandofthewest
Twitter
http://twitter.com/colleenhartland
 

About

Name
Colleen Hartland
Personal
Married.
Birth Country
Australia
Interests
gardening, reading, walking.
Memberships
Greens
 
Amnesty International
 
Dying with Dignity, Victorian Women with Disabilities.
 

Academic

Education
DipCommDev (Victoria University of Technology TAFE).

Occupation

Occupation
Community Development Worker, Western Region Health Centre. Cook. Kitchen hand. Home care.

Parliament History

Parliamentary Service
Elected MLC for Western Metropolitan November 2006
 
Re-elected November 2010, November 2014
 
Committees Service
Outer Suburban/Interface Services and Development Cttee March 2007-November 2010. House Cttee May 2007-November 2010, June 2011-November 2014 and since April 2015. Legal and Social Issues Legislation Cttee and Legal and Social Issues References Cttee February 2011-November 2014. Economy and Infrastructure Legislation Cttee March 2012-August 2012. Economy and Infrastructure Legislation Cttee and Economy and Infrastructure References Cttee April-May 2015. LC Privileges Cttee since April 2015. Economy and Infrastructure Cttee since May 2015.
 
Parliamentary Party Positions
Spokesperson for Health, Community and Local Government 2006-December 2010
 
Spokesperson for Ageing, Disability, Emergency Services, Gaming, Health and Ambulance Services, Liquor Regulation, Mental Health and Veterans since December 2010
 
Party Positions
Gambling Cttee Since December 2010.
 

Last updated: May 9th, 2016