Ministers & Members Search - Brian Tee (Eastern Metropolitan)

Back to search

Image of Brian Tee

Brian Tee

Party
Australian Labor Party
Current Portfolios
Shadow Minister for Planning
 
Shadow Minister for Sustainable Growth
 
Shadow Minister for Major Projects and Infrastructure
 
Appointments
Parliamentary Secretary, Justice August 2007-January 2010
 
Parliamentary Secretary, Public Transport January-December 2010
 
Committees
Environment and Planning Legislation
 
Environment and Planning References
 

Electorate Office

Street Address
128 Ayr Street, Doncaster, VIC 3108
Phone
(03) 9850 8600
Fax
(03) 9850 8611

Internet

Email
brian.tee@parliament.vic.gov.au
Website
http://facebook.com/BrianTeeMP
Twitter
http://twitter.com/BrianTeeMP

Representation

Electorate
Eastern Metropolitan
House
Legislative Council

About

Name
Brian Tee
Personal
Born 19 January 1969, Married, two children.
Birth Country
South Africa

Academic

Education
All Saints College, Western Australia. LLB (University of Western Australia). Admitted as a Barrister and Solicitor.

Occupation

Occupation
Solicitor, Dwyer Durack, Barristers and Solicitors 1992-95. Industrial Officer, Liquor Hospitality and Miscellaneous Worker’s Union 1995-99. Solicitor, Ryan Carlisle Thomas, 1999-2000. Department of Innovation, Industry and Regional Development 2000-03. Senior Adviser, Rob Hulls MP, Attorney General, Minister for Industrial Relations and Minister for Planning 2003-06.

Parliament History

Elected
November 25th, 2006
Committees Service
Chair, Law Reform Cttee 2007. Dep Chair, Select Cttee on Public Land Development 2007-September 2008. Economic Development and Infrastructure Cttee 2007-November 2010. Standing Cttee on Finance and Public Administration April-November 2010.
Parliamentary Party Positions
Shadow Minister for Planning and Shadow Minister for Sustainable Growth since December 2010
 
Shadow Minister for Major Projects and Infrastructure since 19 February 2013
 
Parliamentary Service
Elected MLC for Eastern Metropolitan November 2006
 
Re-elected November 2010
 

Last updated: June 27th, 2014