Ministers & Members Search - Hon Matthew Guy (Northern Metropolitan)

Back to search

Image of Hon Matthew Guy

Hon Matthew Guy

Party
Liberal Party
Party Positions
Joined Liberal Party 1990. Former Branch Pres., Sec., Vice Pres. and Treasurer. State Council Delegate. Policy Assembly Delegate.
 
Current Portfolios
Minister for Planning
 
Minister for Multicultural Affairs and Citizenship
 
Appointments
Minister for Planning since December 2010
 
Minister for Multicultural Affairs and Citizenship since 17 March 2014
 

Electorate Office

Street Address
56 Beetham Parade, Rosanna, VIC 3084
Phone
(03) 9457 5328
Fax
(03) 9455 2968

Ministerial Office

Street Address
Level 20, 1 Spring Street, Melbourne, VIC 3000
Phone
(03) 8392 6075
Fax
(03) 8392 6076

Internet

Email
matthew.guy@parliament.vic.gov.au

Representation

Electorate
Northern Metropolitan
House
Legislative Council

About

Name
Hon Matthew Jason Guy
Personal
Born 06 March 1974
Birth Country
Australia
Interests
Cycling, swimming, running.
Memberships
Plenty Valley FM since 1989
 
National Trust of Victoria since 1998
 
St Kilda Football Club, since 1999
 
Radio 3RRR since 2000
 
South Sydney Rabbitohs since 2002.
 

Academic

Education
BA 1995 (La Trobe University).

Occupation

Occupation
Director of Research, Office of the Premier 1997-99. Media Adviser to Assistant Federal Treasurer 1999. Chief of Staff to Leader of the Opposition 1999-2002. VFF Manager Marketing and Communications 2003-04. ASIC Manager Government Relations 2004-06.

Parliament History

Elected
November 25th, 2006
Committees Service
Select Cttee on Gaming Licensing 2007-May 2008. Outer Suburban/Interface Services and Development Cttee 2007-November 2010. Standing Cttee on Finance and Public Administration April 2008-November 2010.
Parliamentary Party Positions
Shadow Minister for Planning December 2006-December 2010
 
Parliamentary Service
Elected MLC for Northern Metropolitan November 2006
 
Re-elected November 2010
 

Last updated: June 27th, 2014