Ministers & Members Search - Geoffrey (Geoff) Howard (Ballarat East)

Back to search

Image of Geoffrey (Geoff) Howard

Geoffrey (Geoff) Howard

Party
Australian Labor Party
Party Positions
Member, ALP Ballarat East Branch since 1987, Executive Member 1987-1992. Executive Member, ALP Ballarat FEA 1992-94. Executive Member, ALP Country Labor 1998-99.
 
Appointments
Parliamentary Secretary, Natural Resources and Environment 1999-2002
 
Parliamentary Secretary, Agriculture December 2002-December 2006
 
Committees
Rural and Regional
 

Electorate Office

Street Address
15 Main Road, Ballarat, VIC 3350
Phone
(03) 5331 7722
Fax
(03) 5332 8487

Internet

Email
geoff.howard@parliament.vic.gov.au
Website
http://www.geoffhoward.com.au/

Representation

Electorate
Ballarat East
House
Legislative Assembly

About

Name
Geoffrey Kemp Howard
Personal
Born 08 November 1955, Married, three children.
Birth Country
Australia
Interests
Bushwalking, agriculture, gardening, reading a good book.

Academic

Education
Belmont PS 1961-67. Belmont HS 1968-1970. Geelong HS 1971-73. BAgr(Sc) 1977 (The University of Melbourne). GradDipEd 1979 (State College Rusden).

Occupation

Occupation
Secondary Teacher: Kaniva High School 1980-82, Sacred Heart Ballarat 1982-86, Ballarat Secondary College 1987-1997. Part-time Electorate Officer 1997-99. Part-time Farmer.

Parliament History

Elected
September 18th, 1999
Committees Service
Chair, Education and Training Cttee 2007-November 2010. House Cttee 2007-November 2010.
Parliamentary Service
Elected MLA for Ballarat East September 1999
 
Re-elected November 2002, November 2006, November 2010
 

Last updated: August 7th, 2014