Inquiry into the CFA Training College at Fiskville

Hearings and Transcripts

 

No further hearings are scheduled at this time

 


Previous public hearings

Friday 29 January 2016 
55 St Andrews Place and Legislative Council Committee Room, Parliament House

 Time  Witness  Transcripts
 9:00am

Dr Tee Guidotti (via videolink, 55 St Andrews Place)

 pdfDr Tee Guidotti(PDF 115.41 KB)
11:00am

Legislative Council Committee Room, Parliament House

CFA
Lucinda Nolan
John Peberdy
 
 pdfLucinda Nolan and John Peberdy(PDF 259.18 KB)

 

Thursday 28 January 2016
Legislative Council Committee Room, Parliament House

Time Witness Transcripts
9:45am

Mick Bourke

 pdfMick Bourke(PDF 104.12 KB)
10:15am

Former CFA
Michael Wootten
Claire Higgins
Euan Ferguson

 pdfMichael Wootten, Claire Higgins and Euan Ferguson(PDF 288.11 KB)
12:45pm
CFA
Jeff Green
 
 pdfJeff Green(PDF 222.09 KB)
1:15pm

Slater & Gordon 
Andrew Baker

 pdfAndrew Baker(PDF 78.93 KB)
2:45pm

Alan Clayton

 pdfAlan Clayton(PDF 118.59 KB)

 

Wednesday 27 January 2016 
Legislative Council Committee Room, Parliament House

Time Witness Transcripts
10:30am
CFA
Mark Glover
 
 pdfMark Glover(PDF 163.75 KB)
11:00am
CFA
Angela Seach
 
 pdfAngela Seach(PDF 162.57 KB)
12:45pm
CFA
John Myers (former)
James Stitz
Lex De Man (former)
 
 pdfJohn Myers, James Stitz, Lex De Man(PDF 306.06 KB)
11:00am

MFB
Kirstie Schroder

 pdfKirstie Schroder(PDF 181.49 KB)

 

Monday 21 December 
Legislative Council Committee Room, Parliament House 

Time Witness Transcripts

 10.00am

Justin Justin

 pdfJustin Justin(PDF 149.58 KB)

 11.00am

Sherry Herman

pdfSherry Herman(PDF 142.5 KB)

1.45pm

CFA
Jeff Green

 pdfJeff_Green(PDF 265.97 KB)

2.45pm

Mick Bourke

 pdfMick Bourke(PDF 121.28 KB)

 

Monday 14 December 
Legislative Council Committee Room, Parliament House

Time Witness Transcripts

10.30 am

Environment Protection Authority 
Nial Finegan, CEO
Anne Northway, Principal Expert Land and Groundwater
Laura-Lee Innes, Principal Expert Waste

 pdfEPA(PDF 267.11 KB)

12.00 pm

Ray Greenwood

 pdfRay Greenwood(164.05 KB)

1.45 pm

Len Foster

Trevor Roche

pdfLen Foster and Trevor Roche(PDF 189.53 KB)

3.30 pm

Dr Rosemary Lester

 pdfRosemary Lester(PDF 171.22 KB)

 

Monday 23 November
Legislative Council Committee Room, Parliament House

Time Witness Transcripts

10.30 am

Tox Consult 
Roger Drew, Senior Adviser

 pdfRoger_Drew(PDF 176.67 KB)

11.30 am

Department of Economic Development, Jobs, Transport and Resources 
Luke Wilson, Deputy Secretary
Dr Charles Milne, Chief Veterinary Officer
Mr Gordon Nash
Mr Tony Britt

 pdfDEDJTR(96.53 KB)

1.45 pm

Primesafe
Dr Brendan Tatham, Chief Executive Officer

 pdfBrendan Tatham(51.3 KB)

2.30 pm

Dr Michael Sargeant

 pdfMichael_Sargeant(PDF 110.91 KB)

3.15 pm

Metropolitan Fire Brigade 
Peter Rau

 pdfPeter_Rau(PDF 174.12 KB)

 

Friday 20 November
Legislative Council Committee Room, Parliament House

Time Witness Transcripts

10.30 am

Department of Health and Human Services
Professor Michael Ackland, Acting Chief Health Officer

 pdfMichael_Ackland(PDF 200.92 KB)

11.30 am

Emergency Management Victoria 
Craig Lapsley, Emergency Management Commissioner 
Neil Robertson, Chief Executive Officer

 pdfEMV(126.61 KB)

1.15 pm

Worksafe Victoria 
Clare Amies, Chief Executive Officer

 pdfClare_Amies.pdf(175.8 KB)

 

Thursday 19 November
Legislative Council Committee Room, Parliament House

Time Witness Transcripts

10.30 am

National Toxics Network
Dr Rye Senjen, Senior Adviser

 pdfRye Senjen(PDF 165.97 KB)

11.30 am

Moorabool Shire 
Rob Croxford, Chief Executive Officer

 pdfRob Croxford(96.86 KB)

1.15 pm

Central Highlands Water 
Paul O'Donohue, Managing Director Mr Geoff Cramer

 pdfPaul ODonohue and Geoff Cramer(PDF 118.8 KB)

2.00 pm

Senversa 
Douglas Ahearne, Principal / Environmental Scientist
Michael Rehfisch, Principal / Environmental Auditor 
Kristi Hanson, Principal Risk Assessor

 pdfSenversa(117.67 KB)

 

Monday 9 November
Federation Room, Parliament House

Time Witness Transcripts

10.30 am

Federation University
Dr Kate White

pdfKate White(86.81 KB)

11.30 am

Monash Centre for Occupational and Environmental Health
Professor Michael Sim
Associate Professor Deborah Glass

pdfMalcolm Sim and Deborah Glass(108.54 KB)
pdfPresentation(174.11 KB)

1.15 pm

University of Queensland
Professor Jochen Mueller
Dr Lesa Aylward

pdfJochen Mueller and Lesa Aylward.pdf(164.74 KB)
pdfPresentation(584.83 KB)
pdfPresentation 2(1020.87 KB)

2.45 pm

Monash University
Professor Bryan Horrigan, Dean of the Faculty of Law

pdfBryan Horrigan(93.32 KB)

 

Friday 6 November
Legislative Council Committee Room, Parliament House

Time Witness Transcripts

9.30 am

NICNAS 
Dr Kerry Nugent, Principal Scientist

pdfKerry Nugent(69.06 KB)

10.30 am

Mr Brian Whittaker

pdfBrian Whittaker(76.14 KB)
pdfPresentation(380.07 KB)

11.45 am

Queensland Fire and Emergency Services
Dr Mike Logan, Director - Scientific Branch

pdfMike Logan(PDF 142.77 KB)

pdfPresentation(1.97 MB)

1.30 pm

Metropolitan Fire Brigade
Mr Rob Purcell, Acting Deputy Chief Officer

pdfRob Purcell(91.09 KB)
pdfPresentation(65.82 KB)

 2.30 pm

Fire Protection Association of Australia
Mr Scott Williams, Chief Executive Officer
Mr Matthew Wright, Deputy Chief Executive Officer

pdfFire Protection Association of Australia(55.58 KB)

 

Monday 19 October
Legislative Council Committee Room, Parliament House

Time Witness Transcripts

10.30 am

Queensland Department of Environment and Heritage Protection
Nigel Holmes, Principal Advisor - Incident Management

pdfNigel Holmes(114.91 KB)
pdfPresentation(2.24 MB)

11.30 am

CRC Care
Professor Ravi Naidu, Director

pdfRavi Naidu(66.11 KB)
pdfPresentation(2.7 MB)

1.15 pm

Australian Centre for Human Health Risk Assessment 
Professor Brian Priestly, Director

pdfBrian Priestly(74.02 KB)

 

Monday 27 July
Legislative Council Committee Room, Parliament House

Time Witness Transcripts

1.00 pm

Ballan Fire Brigade
Mr Ian Ireland, Lieutenant
Mr Ben Hatfield, Member

pdfBallan Fire Brigade(PDF 92.48 KB)

1.45 pm

Mr Alan Bennett

pdfAlan Bennett(PDF 112.84 KB)

2.45 pm

Fiskville Staff Members
Mr Chris Bigham
Mr Paul Roughead

pdfChris Bigham and Paul Roughead(PDF 132.55 KB)

 

Friday 19 June
Mercure Hotel, 818-820 George Street, Sydney

Time Witness Transcripts

  5.00 pm

Dr Roger Klein
Mr Nigel Holmes 

pdfDr Roger Klein and Nigel Holmes(PDF 142.15 KB)

 

 

Monday 15 June
Legislative Council Committee Room, Parliament House 

Time Witness Transcripts

10.00 am

United Firefighters Union (UFU)
Mr Peter Marshall
Mr Michael Martin

pdfUnited Firefighters Union(PDF 112.16 KB)
pdfUFU Presentation 1(PDF 2.13 MB)
pdfUFU Presentation 2(PDF 6.46 MB) 

10.45 am

Mr Mick Tisbury

pdfMick Tisbury(PDF 67.14 KB)

11.30 am

Mr Michael James

pdfMichael James(PDF 49.54 KB)

12.00 pm

Mr Cory Woodyatt

pdfCory Woodyatt(PDF 60.89 KB)

2.00 pm

Mr Andrew Bishop

pdfAndrew Bishop(PDF 24.05 KB)

1.15 pm

Mr Norman Carboon

pdfNorman Carboon(PDF 37.88 KB)

2.30 pm

Mr Trevor Lansdowne

pdfTrevor Lansdown(PDF 45.11 KB)

3.30 pm

Mr Michael Whelan

pdfMichael Whelan(PDF 44.47 KB)

4.00 pm

Volunteer Firefighter Brigades, Victoria
Mr Andrew Ford, CEO
Mr Adam Barnett, Executive Officer

pdfVolunteer Fire Brigades Victoria(PDF 90.24 KB)

 

Wednesday 3 June
Tamar Valley Centre, Albert Hall, Launceston

Time Witness Transcripts

 11.00 am

Professor Robert Joy

pdfRobert Joy(PDF 127.42 KB)
pdfPresentation(PDF 509.29 KB)

 

Monday 25 May
Legislative Council Committee Room, Parliament House

Time Witness Transcripts

11.00 am

Mr Kenneth Lee

pdfKenneth Lee(PDF 54.58 KB)

11.45 am

Mr Colin Cobb

pdfColin Cobb(PDF 51.44 KB)

1.00 pm

AECOM Australia
Mr Darryl Strudwick, Auditor

pdfDarryl Strudwick(PDF 54.61 KB)

1.45 pm

Dr John Ferrier

pdfDr John Ferrier(PDF 37.7 KB)

2.15 pm

Mr Neville Callow

pdfNeville Callow(PDF 57.21 KB)
pdfPresentation(PDF 10.79 MB)

3.15 pm

Mr Tony Ford

pdfTony Ford(PDF 42.66 KB)

 

Monday 18 May
Federation Room, Parliament House

Time Witness Transcripts

 10.00 am

Monash University
Professor Malcolm Sim
Mr Anthony Del Monaco
Ms Sabine Pircher

pdfMonash University(PDF 68.62 KB)
pdfPresentation(PDF 1003.04 KB)

 11.00 am

Diane and Paul Potter

pdfDiane and Paul Potter(PDF 86.37 KB)
pdfPresentation(PDF 1.26 MB)

 12.00 pm

Alistair Allan 

pdfAlistair Allan(PDF 43.85 KB)

 1.15 pm

Deborah and Kevin Etherton

pdfDeborah and Kevin Etherton(PDF 45.74 KB)

 2.00 pm

Mr David Card

pdfDavid Card(PDF 35.3 KB)

 2.30 pm

Mr Gavan Knight

pdfGavan Knight(PDF 39.91 KB)

 3.15 pm

Mr John Cutler

pdfJohn Cutler(PDF 38.42 KB)

 3.45 pm

Beccara and Matthew Lloyd

pdfBeccara and Matthew Lloyd(PDF 58.74 KB)

Last Updated on Tuesday, 24 May 2016